Blog

Scyzoryki w Jeruzal

 

W ramach naszego projektu zasadziliśmy kolejne drzewa. Tym razem destynację podróży zakupionych w Szkółce Drzew Sequoia na warszawskim Ursynowie określił Przyjaciel naszego Klubu Zbigniew Masternak (sylwetkę i dorobek pisarza prezentowaliśmy we wcześniejszych wpisach na FB i naszej stronie). Nasz jarząb pospolity i grusza zostały zasadzone na terenie Gminnej Biblioteki Publicznej - Kulturoteka w Cegłowie. To był świetny dzień z niekończącymi się rozmowami o literaturze, kielecczyźnie i polskiej wsi

W trakcie naszej rozmowy powstał pomysł na realizację (wspólnego ze Zbyszkiem Masternakiem) projektu - wydanie antologii opowiadań pn. "Klechdy świętokrzyskie"!

Gdy projekt już dojrzeje Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wyda antologię drukiem!

 

(Na zdjęciu Małgorzata Śluzek - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - Kulturoteka w Cegłowie i Zbigniew Masternak)

 

Na kultowe winno w filmowych Wilkowyjach zabraliśmy też naszego jarząba (pierwszy od lewej na zdjęciu) 

- żeby nie było - jarząb dostał też swojego "Mamrota" - niech mu służy na zdrowie ;)

 

A tak o spotkaniu napisał sam Zbigniew Masternak:

"Przedziwny dzień.

Z jednej strony podwarszawski, z drugiej - świętokrzyski.

Najpierw spotkania autorskie z młodzieżą w bibliotekach w Cegłowie, potem warsztaty filmowe w legendarnym Jeruzalu.

Następnie z inicjatywy Przemka Saltarskiego, pod którego wodzą prężnie działa Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, zasadziłem na terenie biblioteki w Cegłowie swoje drzewo.

Przed robotą posiedzieliśmy z Saltarskim na ławeczce przed sklepem w Jeruzalu, czyli serialowych Wilkowyjach, nabywszy wcześniej po Mamrocie.

Pogadaliśmy o życiu na kieleckiej wsi, z której obaj się wywodzimy. Ostatni raz byłem w tej okolicy 7 lat temu. Niewiele się w tym czasie tutaj zmieniło."

 

A je to!