Blog

W ogrodzie Adama i Lidii

W ostatnich dniach kwietnia Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej przybył z wizytą do mieszkającego na Ponidziu, w Złotej - Pińczowskiej, znanego poety i animatora kultury Adama Ochwanowskiego.

W ogrodzie Adama i jego partnerki Lidii zasadziliśmy dwa drzewka (morwę białą i morwę czarną). Jest to część naszego projektu pn. "Sadzimy drzewa", o którym pisaliśmy wcześniej.

Drzewa te nie znalazły się co prawda na liście drzew rekomendowanych do sadzenia w województwie świętokrzyskim przez Świętokrzyski Park Narodowy ale na osobistą prośbę Adama je zasadziliśmy.

Jako uzasadnienie swojego wyboru właściciel ogrodu podał wspomnienie z lat dzieciństwa i niezapomniany smak jedzonych wtedy morw z drzew, które rosły koło słynnego spichlerza, który jest

teraz jedną z atrakcji Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

 

 

Dużo czasu zeszło nam nad wybraniem w ogrodzie idealnego miejsca dla morwy - w końcu się udało.

Przy regionalnej, ekologicznej herbacie rozmawialiśmy o przyrodzie, poezji a także  o zabytkach na Ponidziu: Kochankach z Pełczysk, grodzisku w Stradowie,

wiekowych figurkach przydrożnych, Święcie Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej im. Kazika Krawczyka i Stasia Muchy, gdzie Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej rozważa

wystawienie własnych wykonawców.

Na ławeczce przed domem rozmawialiśmy o najnowszym wydaniu Adama -  "Między szeptem a krzykiem" i płycie CD - wysocki osobisty / wachnowski & ochwanowski.

Rozmawialiśmy także o innych publikacjach i utworach poety, na przykład takich jak: monodram - "Rozmówki działkowe", który ma się ukazać drukiem, w formie książkowej, jeszcze w tym roku.

Do odsłuchania utwory:

Ponidzie na Ziemi - zdjęcia Krzysztof Penczalski, słowa Adam Ochwanowski, recytuje Jerzy Trela ( https://vimeo.com/115053384 )

"Rozmówki działkowe" - monodram A. Ochwanowskiego, występuje Wojciech Jurewiczhttps://www.youtube.com/watch?v=uFv53ArU2KI )

 

 

 A oto Morus alba (morwa biała) i Morus nigra (morwa czarna)