Blog

Nowiny Miejsce dla Ciebie

08.04.2022 r. odwiedziliśmy Nowiny. Zrealizowaliśmy nasz voucher z licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i tym samym przejęliśmy władzę w Nowinach.

Role zostały rozdane. Ewa Matuszczak została sekretarzem gminy, Małgorzata Smolarska (nasz Klubowy Skarbnik) skarbnikiem gminy, Ewa Okła kierownikiem pionu zamówień publicznych. Przemysław Saltarski został Wójtem Gminy Nowiny. Nowy wójt na swojego zastępcę wybrał naszego Przyjaciela z Ukrainy dr Wadima Lisowa Prezesa Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia im. św. Łukasza  (od prawej).

No i się zaczęło!

O 8.30 godz. spotkanie z ustępującym wójtem Sebastianem Nowaczkiewiczem i szybki  referat o stanie Gminy Nowiny. Tak przy okazji - mają tu najlepszą kawę w województwie - tak więc, wbijajcie się do Wójta Nowin - jakaś sprawa zawsze znajdzie się do omówienia.

 

0 godz. 9.00 narada z pracownikami gminy. W trakcie narady rozmawialiśmy o strategii gminy, kierunkach jej rozwoju, ofercie dla inwestorów, ochronie środowiska, energii odnawialnej - tu szczególnie o problemach związanych z inwestycjami w zakresie energii pochodzącej z wiatru - jak wiemy "W kieleckim ..."- jest tego wiatru dużo ;) . Urzędnicy w gminie zachodzą w głowę jak ten kielecki wiatr przemienić na energię elektryczną.

Rozmawialiśmy też o braku bezrobocia w gminie i braku rąk do pracy. Więc jeśli ktoś szuka pracy - zapraszamy do Nowin.

O godz. 11.00 odwiedziliśmy kopalnię odkrywkową Dyckerhoff Polska sp. z o.o., w której pozyskuje się surowiec do produkcji klinkieru portlandzkiego dla

Cementowni Nowiny.

Tu czekała na nas atrakcja w postaci pokazu pozyskiwania surowca, tj. dwa strzelania (w fotorelacji na dole artykułu kadr z detonacji).

Warto wspomnieć, że od pewnego czasu przy pozyskiwaniu tego surowca nie stosuje się już dynamitu. Dynamit został zastąpiony materiałem syntetycznym,

a cały proces sterowany jest za pomocą elektozapalników dzięki czemu uzyskano większy wpływ na zwiększenie kontrolowania całego procesu.

 

W Nowinach rozpoczęliśmy realizację naszego projektu "Sadzimy drzewa". Na terenie Samorządowego Przedszkola "Pluszowy Miś", przy dużym

wkładzie pracy przedszkolaków, zasadziliśmy pięknego KLONA pospolitego (w ramach nasadzeń w województwie świętokrzyskim takie (między innymi)

drzewo rekomendował nam Świętokrzyski Park Narodowy).

 

Była też przy sadzeniu piękna oprawa artystyczna w wykonaniu przedszkolaków - piosenka "Szumią, szumią drzewa ...".

Odwiedziliśmy Gminny Ośrodek Kultury (GOK) w Nowinach i jego opasłą bibliotekę z najnowszymi książkowymi wydaniami bestsellerów (co tu powiedzieć - nie jedna dzielnica w Warszawie może pozazdrościć takiej infrastruktury kulturalno-sportowej).

Część środków na budowę tego obiektu pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa świętokrzyskiego. W GOK  bardzo sprawnie działa Lokalne Centrum Wolontariatu w Nowinach niosące pomoc walczącej Ukrainie. Nasze Stowarzyszenie przekazało dla starszych i młodszych dzieci z Ukrainy skromne prezenty (plecaki, notatniki oraz słodycze).

Na sali konferencyjnej rozmawialiśmy o potencjale drzemiącym w Gminie Nowiny i kierunkach jej rozwoju.

 

Po dniu pracy pyszny obiad w Restauracji Magnolia - i tu z serca polecamy żurek świętokrzyski. Lepszego nie jedliśmy - no chyba, że ten zrobiony kiedyś przez nasze babcie.

 

Podsumowując. Gdyby dało się zważyć życzliwość, otwarcie i szczerość ludzi - to musimy powiedzieć, że w Gminie Nowiny ważyłaby ona najwięcej na calutkim świecie!!!

Serdeczne podziękowania dla Sebastiana Nowaczkiewicza, Marty Sowińskiej, dr Wadima Lisow, Dyrektor Przedszkola "Pluszowy Miś" Pani Aliny Marzeny Banasik,

przedszkolaków, którzy pomogli nam sadzić klona, Dyrektora GOK w Nowinach Pana Jacka Kani oraz wszystkich mieszkańców Gminy Nowiny.

Dziękujemy Wam z serca za tak miłe przyjęcie.

 

Poniżej fotorelacja z naszej wizyty w Nowinach.

 

 

 

 

Zdjęcia: M. Sowińska, E. Matuszczak, P. Saltarski oraz M. Smolarska (zdjęcie żurku)